Lázně

Přes všechny poplašné zprávy je lázeňská léčba pro onkologické pacienty zatím stále dostupná, i když za změněných podmínek. Vše, co potřebujete vědět, najdete na stránkách Svazu léčebných lázní České republiky.

Využijte tuto možnost, dokud existuje.

Svaz léčebných lázní České republiky

Komplikace po léčbě rakoviny prsu patří do specializovaných lázní

 • Minerální uhličité koupele v lázních ROYAL Mariánské lázně a MIRAMARE Luhačovice přispívají k rychlejší rekonvalescenci organismu po typicky ženském nádorovém onemocnění.
 • Změna prostředí, lesy, čisté ovzduší a citlivá péče odborníků pomáhají ženám po ablaci naučit se znovu mít ráda své tělo.

Emoční labilita, nejistota z kvality znovunabytého zdraví, pocit méněcennosti a nepřitažlivosti – to jsou nejčastější potíže žen, které prodělaly léčbu karcinomu prsu. K zátěži způsobené samotnou léčbou a vedlejšími účinky chemoterapie, radioterapie, hormonoterapie či změnami, které přicházejí po ablaci prsu, se přidává psychická nevyrovnanost a stres. Nezřídka je nutná i konzultace s psychologem, sexuologem či psychiatrem. Rozhodně však každé ženě, která prodělala onkologické onemocnění prsu, pomůže správná rehabilitace a relaxace v rámci specializovaných lázeňských mamma programů. Poprvé mohou být plně hrazené pojišťovnou a trvat dva týdny. Každá žena s karcinomem prsu v remisi je může absolvovat do jednoho roku po léčbě.

Komplikace související s léčbou odezní rychleji

„Mnoho žen velmi špatně nese, že přišlo částečně či zcela o prs. A proto je třeba je povzbudit. Je-li patrné, že odmítají své tělo, pak se musíme snažit pomoci naučit je pochopit, že jejich současný stav a jizva jsou vstupenkou zpět do zdravého života,“ říká MUDr. Magdalena Kozlovská, vedoucí lékařka lázní ROYAL v Mariánských lázních. „Snažíme se ženám vrátit jejich dřívější pocity ženskosti a usnadnit jim návrat k soukromému i profesnímu životu. Samozřejmě se věnujeme i léčbě častých komplikací po operaci prsu, jako jsou například lymfedémy,“ dodává lékařka. Lymfedémy mohou vzniknout po chirurgickém vyšetření sentinelové uzliny v podpaží, která může být v závislosti na nálezu odstraněna třeba i s dalšími uzlinami. To pak negativně ovlivňuje odtok mízní tekutiny (lymfy) z horní končetiny. Součástí lázeňského mamma programu jsou proto přístrojové i manuální lymfatické drenáže.

Častým problémem žen po ablaci prsu jsou i bolesti zad, které při nedostatečné či špatné péči mohou přerůst třeba ve skoliózu páteře. „Bolesti vyplývají buď z nečekané váhové asymetrie hrudníku, kde zůstal jen jeden prs, nebo například ze ztráty dobré hybnosti paže po ozařování,“ vysvětluje Magdalena Kozlovská. „I když je ozáření lokální, reaguje na něj i okolní tkáň – stáhne se a svalová vlákna se zkrátí. K tomu si často ženy postiženou stranu hrudníku chrání tím, že se jí snaží ulevovat a přestanou používat správné stereotypy pohybu v paži.“

Dary přírody jsou balzámem pro tělo i duši

K celkové relaxaci pomáhá i přírodní minerální uhličitá koupel, která je velmi šetrná a přitom má úžasný účinek na celé tělo. CO2, který se vstřebává povrchem kůže, totiž zlepšuje prokrvení celého těla – tedy i všech orgánů. Léčivé prameny v Mariánských lázních a Luhačovicích slouží ve formě pitné kúry také k detoxikaci organismu, zejména ledvin a jater, po onkologické léčbě. „Přírodní minerální uhličitá voda zajišťuje dokonalejší výživu organismu a také umožňuje lepší odtok toho, co nechceme, aby se v těle, například po chemoterapii, usazovalo,“ konstatuje MUDr. Magdalena Kozlovská.

Přestože plně hrazený je pojišťovnami pouze první pobyt, lékaři z lázní ROYAL a MIRAMARE tvrdí, že se k nim mnoho žen vrací k opakovaným pobytům. Ten mohou absolvovat jako příspěvkový, v němž si již hradí pobyt a stravu samy, nebo jako samoplátkyně. „Vědí totiž, co jsme společně již dokázaly,“ tvrdí Magdalena Kozlovská, „a chtějí si i do budoucna své znovunabyté zdraví nejen udržet, ale dále upevnit.“

Přínosem pobytu v lázních však není jen péče z rukou odborníků a řada procedur s využitím léčivých minerálních vod. Velkou devizou je i to, že žena alespoň na čas může opustit „své“ prostředí, které je poznamenáno stigmatizující dlouhou léčbou onkologického onemocnění. Většina pacientek totiž podle zkušeností doktorky Kozlovské nechce v době léčby traumatizovat ještě více svou rodinu a nejbližší přátele, a proto si „hraje na hrdinky.“ V lázních, tedy v novém prostředí, kde je nikdo nezná, mohou však odhodit masku a začít znovu hledat samy sebe. MUDr. Magdalena Kozlovská říká: „Mnoho žen z lázní odjíždí s novým plánem na nový život.“

Mamma program v lázních ROYAL Mariánské lázně

Je určen ženám jakéhokoli věku s onkologickým onemocněním ve stadiu remise. Je zaměřen na doléčení možných komplikací, které s sebou přináší protinádorová terapie, na detoxikaci organismu a posílení fyzické i psychické kondice. Součástí programu je vstupní lékařské vyšetření, volný vstup do wellness centra s bazénem a vířivkou. Specializovaná lázeňská péče obsahuje 48 procedur rozložených do dvou týdnů (lymfodrenáže, uhličité minerální koupele a suché uhličité minerální koupele, klasické celkové masáže, plynové injekce, diadynamik, skupinový tělocvik).

Mamma program v lázních MIRAMARE Luhačovice

Je určen pacientkám jakéhokoli věku po onkologické operaci prsu s onemocněním ve stadiu remise. Ženy mohou absolvovat týdenní nebo čtrnáctidenní pobyt se vstupním lékařským vyšetřením, osmnácti nebo dvaadvaceti léčebnými procedurami, volným vstupem do bazénu nebo vodního relax centra.

Co byste měli vědět

Rakovina prsu patří k nejčastějšímu nádorovému onemocnění žen. Ročně je diagnostikována u téměř 7 000 žen. Necelé dva tisíce žen nemoci každoročně podlehne. Rakovina prsu tvoří podle údajů ÚZIS 18,2 procent ze všech hlášených zhoubných nádorů (2010). U mužů se vyskytuje zřídka, tímto nádorem trpí pouze přibližně jedno procento.

Riziko onemocnění karcinomem prsu zvyšuje

 • zvýšená konzumace alkoholu
 • kouření
 • přechod
 • nadváha nebo obezita
 • genetické dispozice (měla-li rakovinu prsu matka či sestra, doporučuje se genetické vyšetření),
 • vystavení specifickým chemickým látkám
 • Každá žena by si měla provádět pravidelně každý měsíc samovyšetření prsů a nebránit se palpačnímu vyšetření lékařem. Ženy od 45. let věku by měly absolvovat pravidelné preventivní vyšetření na mamografu, hrazené pojišťovnami každé dva roky. Rakovina prsu je léčitelná, přijde-li se na ni včas.

  Odkazy

  ROYAL Mariánské lázně - Mamma Program

  MIRAMARE Luhačovice - Komplexní kúra se zaměřením na onkologická onemocnění v remisi

  ROYAL SPA

  ROYAL SPA je privátní řetězec lázeňských a wellness hotelů, který působí na území České republiky již 17 let. V současnosti ROYAL SPA tvoří již 4 lázeňské komplexy a 1 wellness hotel ve čtyřech významných lázeňských městech České republiky - Luhačovice, Mariánské Lázně, Velké Losiny a Ostrožská Nová Ves. Celková kapacita je téměř 1.000 lůžek. Většina hotelů má čtyřhvězdičkový standard a nabízí hostům komplexní služby pod jednou střechou - komfortní a příjemné ubytování, výbornou kuchyni, prvotřídní lázeňskou péči vysoce kvalifikovanými zdravotními odborníky a celou škálu léčebných procedur - především na bázi přírodních léčivých zdrojů. Hotely ROYAL SPA zajišťují jak klasickou lázeňskou léčbu, tak nabízejí i různé druhy relaxačních a wellness pobytů. Ročně navštíví lázeňské hotely ROYAL SPA asi 30 000 hostů.

  Royal spa

  nahoru

Copyright © 2012 Mamma HELP | Archivováno Národní knihovnou ČR | Licence Creative Commons | Kontakt | Pro média a sponzory